Karijes je oboljenje tvrdih zubnih tkiva, koje napreduje progresivno, sa površine u dubinu zuba i dovodi do njegovog razaranja. Zubni plak je osnovni uzrok karijesa, ali ne i jedini. On predstavlja zajednicu mikroorganizama i ostataka hrane. Neke od ovih bakterija razlažu ugljene hidrate (šećere) iz hrane koju konzumiramo i proizvode kiseline koje potom razaraju tvrda zubna tkiva, na ovaj način se vremenom stvara vidljivi defekt-šupljina u zubu.

Gde se javlja karijes?

Karijes najčešće nastaje u udubljenjima griznih površina zuba i na mestu kontakta dva susedna zuba. Ovo su mesta na kojima se zadržava hrana i odakle je teže ukloniti prilikom pranja zuba. Međutim, može se javiti na bilo kojoj površini zuba. Na glatkim površinama zuba se ređe javlja, kako zbog toga što su ove površine lakše dostupne četkici za zube, tako i zbog toga što pljuvačka lakše spira zubni plak sa glatke nego sa neravne površine.

Karijes se češće javlja na zubima koji su nepravilno postavljeni jer je otežan pristup četkici za zube.

Kod pacijenata sa fiksnim ortodontskim aparatom, takođe može da dođe do lakše i brže pojave karijesa usled otežanog čišćenja zuba.

Da li karijes boli?

Dok je karijes lokalizovan samo u spoljašnjem delu zuba, ne postoje tegobe u smislu bolova i osetljivosti.

Napredovanjem u unutrašnji sloj zuba, pojavljuje se bol na hladno, toplo, slatko, koje traje koliko traje i izloženost ovim nadražajima.

Ukoliko se ni u ovom momentu karijes ne sanira, proces napreduje sve do zubnog nerva i dovodi do njegove upale, što se može rešiti jedino vađenjem živca i obradom i punjenjem kanala korena. Pored toga što ovaj poslednji scenario znatno usložnjava samu terapiju, on je i poskupljuje.

Osim toga, zub sa zdravim i očuvanim živcem i krvnim sudovima je kvalitativno bolji od zuba kome je živac izvađen.

Lečenje karijesa je osnovni korak ka očuvanju zdravlja zuba, što je od krucijalnog značaja za dugotrajne tretmane poput Hollywood Smile. Pre bilo kakvih estetskih procedura, važno je osigurati zdravu osnovu za krunice i fasete.

Kako nastaje karijes?

Zubni plak, odnosno mikroorganizmi su neminovni da bi nastao karijes. Međutim, i šećeri – ugljeni hidrati iz hrane su drugi neophodni uslov za razvoj zubnog kvara. Iz tog razloga je važno smanjiti uzimanje hrane između obroka, naročito ugljenih hidrata, pogotovo ako nema uslova da se operu zubi nakon toga. Bakterije „konzumiraju“ šećere, stvarajući kiseline koje potom smanjuju pH u ustima i dolazi do razaranja zuba. Za ovo je potrebno vreme, koje je i treći uslov bez koga nema razvitka karijesa. Karijes nastaje tokom dužeg vremenskog perioda.

Kako da sprečite karijes?

Mehaničko uklanjanje zubnog plaka je ključni uslov da se ovaj proces zaustavi na vreme. Ovo znači da je redovno, pravilno i dovoljno dugo pranje zuba od izuzetnog značaja za sprečavanje karijesa. Zube je neophodno prati minimalno 2 puta dnevno (ujutru i uveče), a najbolje 30 minuta nakon svakog obroka i to u trajanju od 2-3 minuta, kako bi se sve površine zuba temeljno oprale.

Kako da otkrijete karijes?

Veliko oštećenje zuba karijesom možete lako i sami uočiti. Međutim, početni karijes može da primeti samo stomatolog i to sa posebnim dijagnostičkim sredstvima. Takođe, vi samostalno možete da osetite kratkotrajni, oštar i probadajući bol na toplo, hladno, slatko… koji će vas podstaći da dođete u ordinaciju.

Nažalost, tada je karijes već uznapredovao. Zbog toga su redovne kontrole kod stomatologa od ključnog značaja za pravovremenu dijagnozu karijesa.

Periodičnim kontrolama zuba, na svakih 6 meseci, dijagnostikovaćemo karijes u ranom stadijumu. Samim tim će i njegova sanacija biti, brža, lakša i jednostavnija, kao i finansijski povoljnija.

 

Nikad nije dovoljno naglasiti koliko je važno održavanje oralne higijene.

Iako se tema zdravlja zuba provlači kroz ceo naš život, često nas svakodnevne brige i problemi preokupiraju i polako i neosetno počnemo da zapostavljamo zdravlje, pa i zdravlje zuba.

Prvi pregled u stomatološkoj ordinaciji Zorić u Novom Sadu je besplatan i ujedno je i prilika da zajedno sa svojim stomatologom prodiskutujete o mogućnostima i načinima poboljšanja zdravlja svojih zuba, a time i svog celokupnog zdravlja.

 

Posetite nas na adresi Vase Stajića 4, Novi Sad, kontaktirajte nas putem telefona 021 452-902 ili 063 530-931 ili  kliknite na dugme ispod teksta i zakažite pregled online.